Stomatologijas klīnika
Mēs atrodamies
Brīvības iela 221, Rīga
Tālrunis pierakstam
+371 67-552-431,
Mob. tālr.
+371 28-33-8853
E-pasts
Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

Estētiskā zobu restaurācija

Tā ir zobu formas, krāsas un košļāšanas funkcijas atjaunošana. Mūsdienu estētiskā stomatoloģija – stomatoloģijas nozares virziens, kurš diezgan ātri attīstās, un šodien tas ir klientu vispieprasītākais virziens medicīnas joma. Restaurācijas estētiskumu nodrošina pareizs zoba krāsas un citu zoba optisko īpašību atveidojums, kā arī tā dabiskas formas modelējums. Viens no galvenajiem stomatologa uzdevumiem restaurācijas laikā ir rūpīga bojāto vai pilnīgi zaudēto zoba cieto audu (emaljas un dentīna) anatomiskas struktūras un formas atveidošana.

Lai iegūtu dabisku estētisku zoba formu un izturību, mūsdienu stomatoloģijā tiek izmantoti tādi moderni kompozītmateriāli kā Filtek, Gradia, Voco u.c. Katram no šiem materiāliem ir savas īpatnības un plaša toņu gamma, lai panāktu ideālu līdzību pacienta blakus esošiem zobiem. Ārstiem jācenšas, lai restaurācija būtu pēc iespējas „kompaktāka", kā arī ne ar ko neizceltos pacienta mutes dobumā uz blakus zobu un zobu-antagonistu fona, un, protams, atbilstu tai izvirzāmām estētiskām prasībām. Ārstējot zobus ar kronīša daļas defektiem, mūsu speciālisti panāk to, lai zobu restaurācija būtu nevainojama no estētikas viedokļa, zobi pēc restaurācijas labi veiktu savu košļāšanas funkciju un kalpotu pēc iespējas ilgāk.

Mūsdienu stomatoloģijas sasniegumi ļauj dēvēt zobu restaurāciju par māksliniecisku restaurāciju, jo tās rezultātus var salīdzināt tikai ar mākslas darbu.

Restaurētais zobs ne ar ko neatšķiras no dabiskā zoba, bet izturīguma ziņā ir tikpat izturīgs kā dabīgā emalja. Māksliniecisko restaurāciju var veikt, izmantojot tikai fotopolimēru kompozītus. Svarīgs zoba estētikas kritērijs ir zoba forma. Par ideālu tiek uzskatīta zoba forma, kas nav pakļauta dabiskam un patoloģiskam nodilumam, ar izteiktu griezošās šķauines malu.

Mūsdienās zobu restaurācija ievērojami atšķiras no zobu standarta plombēšanas: ja, plombējot zobus, galvenokārt notiek zoba funkcionālo īpašību atjaunošana, tad, restaurējot zobus, zaudētie zoba audi tiek aizvietoti ar materiālu, kas imitē dentīnu, emalju, to caurspīdīgumu un krāsu gammu.

Pateicoties straujai stomatoloģijas attīstībai pasaulē, pēdējā laikā radusies iespēja izmantot zobu restaurāciju pat pie ļoti stipra zoba sabrukuma, lietojot mūsdienu metodikas un paņēmienus, piemēram, tādas kā matricas uzlikšana uz bojātā zoba, kas ļauj atveidot ideāli pareizu restaurējama zoba formu, neļauj veidoties spraugām starp zobiem, kur turpmāk varētu veidoties kariess.

Zobu restaurācijas indikāciju paplašināšanās ļauj izmantot to gadījumos, kuros pirms dažiem gadiem kronīšiem nebija alternatīvas. Pie tam tiek izmantota saudzējoša zoba preparēšana, orientēta uz defektu, atšķirībā no gadījumiem ar kronīšiem, kad tiek veikta plaša slīpēšana pa visu perimetru. Tiek noslīpēti tikai patoloģiski izmainīti zoba audi, atstātas tiek pat visplānākās sieniņas, ja tās ir veselas. No „vājās vietas" pagātnē mūsu laikos tā ir pārvērtusies par atbalsta struktūru, kas palielina zobu restaurācijas drošumu.