Stomatologijas klīnika
Mēs atrodamies
Brīvības iela 221, Rīga
Tālrunis pierakstam
+371 67-552-431,
Mob. tālr.
+371 28-33-8853
E-pasts
Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

Zobu balināšana

Miljoni cilvēku visā pasaulē tērē milzīgus materiālos līdzekļus, lai izskatītos labāk, jaunāk un veselīgāk. Žilbinošs baltzobu smaids – tā ir veiksmīga indivīda svarīgākā imidža sastāvdaļa.

Kas attiecas uz zobu krāsu, tās izmaiņu iemesli ir samērā daudzveidīgi. Izšķir emaljas virspusēju pārkrāsošanos un zobu cieto audu dziļu pārkrāsošanos. Zobu virspusējas krāsas izmaiņas rodas, lietojot pārtiku, kas satur stipri krāsojošas vielas, piemēram, stipra tēja, kafija, dažādi intensīvas krāsas atspirdzinošie dzērieni, dažu šķirņu ogas, sarkanais vīns. Bez tam, postoši zobu krāsu ietekmē tabakas smēķēšana. Krāsviela iekļūst zobu emaljas rieviņās, bedrītēs, mikroplaisiņās un defektos un izsauc tās pigmentāciju un krāsas izmaiņas.

Zobu cieto audu dziļu (iekšēju) pārkrāsošanos var izsaukt virkne lietojamo zāļu preparātu, paaugstināts fluora saturs dzeramajā ūdenī, dažas sistēmiskas organisma saslimšanas, kariess. Bez tam, daži plombēšanas materiāli ar laiku maina krāsu, līdz ar to mainās arī zobu krāsa. Cilvēkam kļūstot vecākam, zobu emalja kļūst tumšāka.

Tā saucamas „balinošās" pastas un citas metodes, kuru darbības pamatā ir abrāzija, mēģina noņemt no zobiem virspusējus plankumus, bet nebalina pašus zobus. Lai izbalinātu zobus, jāizmanto oksidētāji, kuriem jāiekļūst zoba emaljā un dentīnā, kur notiek reakcija ar krāsvielām.
Atkarībā no iemesla, kas radījis krāsas izmaiņas, ārsts-stomatologs var piedāvāt to vai citu šīs problēmas risinājuma veidu. Par laimi, mūsdienu ārstēšanas metodes, kuras tiek izmantotas stomatoloģijā, ļauj pilnīgi efektīvi novērst līdzīgus trūkumus.

Ir divas balināšanas koncepcijas – profesionāla zobu balināšana stomatoloģijas klīnikā un balināšana mājās, izmantojot speciālas kapes. Šīs divas metodes var papildināt viena otru vai tikt izmantotas atsevišķi. Abu sistēmu kombinācija ļauj pacientam iegūt optimālu balinošu efektu. Galvenā šo metožu atšķirība ir tā, ka balināšana mājās notiek komfortablos apstākļos 5-7 dienu vai nakšu laikā. Profesionālā balināšana pilnībā tiek veikta stomatoloģijas klīnikā. Tas nozīmē, ka atšķirības ir šādas: kur tiek veikta procedūra (klīnikā vai mājās), cik laika procedūra aizņem un kāds ir iedarbības spēks (tradicionāli iedarbība ir labāka, izmantojot profesionālās sistēmas).

Karbamīda pārskābe, kura ir praktiski visu balināšanas sistēmu aktīvs ingredients, sabrūk, atbrīvojot atomāro skābekli, kurš dziļi iekļūst zoba audos un iedarbojas uz pigmentiem un krāsvielām.

Balināšana ilgst 60 minūtes (trīs divdesmit minūšu ciklus), bet visai balināšanas procedūrai, ņemot vērā sagatavošanos, būs nepieciešamas apmēram 1,5 stundas. Procedūras laikā pacients var atpūsties, klausīties mūziku vai vienkārši pagulēt. Zobi kļūst baltāki vidēji par astoņiem toņiem nekā bija agrāk. Piecu minūšu apstrāde ar fluoru zobu emaljas stiprināšanai noslēdz šo procedūru.

Pēc zobu balināšanas svarīgākais moments būs rezultātu uzturēšana.

48 stundu laikā pēc procedūras jāatsakās no krāsvielu saturošu produktu lietošanas pārtikā (melnā tēja, kafija). Balinošais efekts var saglabāties no 1 līdz 5 gadiem, ja nav faktoru, kas veicina zobu pārkrāsošanos.